اقتصادی

هشدار نسبت به شکنندگی حاشیه اطمینان در تراز بنزین و گازوئیل در کشور

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بررسی میزان تولید و مصرف بنزین نشان می دهد که مصرف بنزین در کشور به زودی از کل تولید پالایشگاه های کشور فراتر می رود و ایران در آستانه خروج از صادرکنندگان بنزین و بازگشت به زمانه است. واردات بنزین (شکل 1).).

شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی در گزارشی اعلام کرد: با ایمنی ای که به دلیل واکسیناسیون در کشور به وجود آمده، دست بنزین نه تنها به دوران قبل از کرونا بازگشته، بلکه به یک پیش بینی و خطر قریب الوقوع دست یافته است. دامنه (نه میان مدت) این است که سوختن بنزین در باک خودرو تا یک ماه دیگر به 120 میلیون لیتر می رسد که می تواند پیش بینی ها در مورد واردات بنزین را بدتر کند.

شکل 1

اما به نظر می رسد تراز منفی فرآورده های نفتی در سال های آینده تنها به بنزین محدود نمی شود و در این میان حتی وضعیت تراز گازوئیل کشور نیز جدی تر به نظر می رسد تا اینکه چندی پیش خبر واردات چندین محموله گازوئیل منتشر شد. به ایران در رسانه ها گزارش شده است.

* حاشیه تضمینی شکننده در عرضه بنزین و گازوئیل در کشور

البته سطح منفی فرآورده های نفتی در ایران در حال حاضر اپیزودیک است و در عرض چند روز با پیک مصرف رخ می دهد و در حال حاضر میانگین مصرف بنزین و گاز تضمین خوبی برای رقم حاشیه تولید است. ضروری است وزارت نفت از این حاشیه اطمینان شکننده برای برنامه ریزی و حفظ امنیت سوخت کشور در سال های آینده استفاده کند.

نمودارهای 2 و 3 میانگین تولید و مصرف بنزین و گازوئیل را در سال 1399 و شش ماهه اول سال 1400 نشان می دهد.

شکل 2

شکل 3

همانطور که مشاهده می شود میانگین تولید و مصرف بنزین و گازوئیل در کشور حکایت از حاشیه اطمینان شکننده دارد، اما اگر وزارت نفت به فکر بحران تراز منفی بنزین و گازوئیل در سال های آینده نباشد، دوره آینده قطعا برای دولت دردسرساز خواهد بود.

به نظر می رسد بی توجهی به تاسیس پالایشگاه ها و پالایشگاه های نفت در سال های اخیر در راستای تقاضای روزافزون بازار سوخت داخلی، منجر به واردات گازوئیل طی دو ماه گذشته شده است که دیر یا زود به بنزین نیز کشیده خواهد شد. . واردات استفاده مداوم از ابزارهای وارداتی برای رفع کمبودهای بلندمدت سوخت، همراه با ارزش گذاری بالا، استقلال سیاسی را تضعیف خواهد کرد.

* توانایی پالایشگاه های نفت در افزایش حاشیه اطمینان شکننده در تعادل سوخت

همانطور که در شکل 1 نشان داده شده است، پس از بهره برداری از پروژه پالایشگاه ستاره خلیج فارس، علاوه بر تامین کمبود نیاز داخلی به فرآورده های سوختی، اهرم تحریم بنزین اعمال شده بر دولت خنثی شد و ایران به جمع صادرکنندگان بنزین پیوست. همچنین در سال 1999، دولت توانست 3 میلیارد دلار درآمد حاصل از صادرات مازاد بنزین به دست آورد. در نتیجه این تجربه ارزشمند توسط وزارت نفت قابل تکرار است.

دولت سیزدهم در گزارشی با عنوان «صفر تا صد پروژه پالایشگاه شهید سلیمانی/ سیزدهم» در نظر دارد در نخستین گام برای حل مشکل هیدروکربن ها در سال های آینده، ساخت «پالایشگاه نفت شهید سلیمانی» را در دستور کار خود قرار دهد. اقدامات دولتی برای جلوگیری از بحران کمبود بنزین.” اما این طرح به تنهایی …

مدیریت

محمد قاسمی هستم. از بچگی با وردپرس کار میکنم و علاقه بسیار زیادی به طراحی وب دارم. این قالبو فقط از سایت راستچین تهیه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا